Antika, Retro ve Vintage Kavramları

Blog sözü:
‘Nereye gittiğini bilen bir insana yol vermek için dünya bir yana çekilir’
(Star Yordan)

Günümüzde terimi genel olarak en az 100 yaşında sanat yapıtları ve tarihsel değer taşıyan eşyalar için kullanılmıştır. Antika koleksiyonculuğunun tapınaklarda hazine saklaması ile başladığı söylenebilir,dolayısıyla antika koleksiyonculuğunun insanlık tarihi kadar uzun bir geçmişi vardır. Antikaların yalnızca estetik değerleriyle değil, tarihsel önemiyle de ilgilenildiği İngiltere’de 16. yüzyıldan sonra ülkenin tarihini yansıtan antikalar toplanmaya başlanmıştır. 1857’de Londra’da, 1873’de Viyana’da, 1882’de Paris’de ve 1987’de NewYork’da dünyanın en çok bilinen antika koleksiyonculuğu 20.yüzyılda büyük rağbet gören bir uğraş haline gelmiştir.

Retro Nedir

Retro 60’lı-70’li yılların izlerini taşır. En eğlenceli,tarz ve karakterli işlerin altından çıkan retro bir elbise ,mobilya veya obje ile hayat bulabileceği gibi bir reklam filmi ve bir şarkı olarak da karşınıza çıkabilir. Eskinin yeniden uyarlanması anlamından gelen retro’dan son zamanlarda tasarımcıların ilham aldığını görüyoruz.

Vintage Nedir ?

Fransızca kökenli vintage ikinci el ile karıştırılmamalıdır. İyi bir vintage’in 1920’lerden başlayarak günümüzden en az 20 yıl öncesini temsil eden kıyafetlerin giyilebilmesi için dönemin imzasını iyi şartlarda korunmuş olması gerekiyor. 100 yılı aştığı takdirde artık vintage değil, antika sayılıyor. Retro ile Vintage arasındaki fark Retro’da böyle bir şartın olmaması ve Retro’nun yeniden üretilmiş olmasıdır. Gerçek antikayı yada Vintage’in fiyatları Retro’nunkinden yüksektir.

Sesil Müzayede ve ‘www.sattimsattim.com.tr’ Kurucusu
Hüsran AKILLIOĞLU

Sepetinizde ürün bulunmuyor.