Eskiye Rağbet Olsa Bit Pazarına Nur Yağardı!

Antika-Bitpazari-Vintage

Bit Pazarı, Antika, VintageHerkesin evinde sadece misafirlere çıkan ve büfede duran yemek takımları, bardak takımları, biblolar vardır. Bu eşyalar babaannelerden, anneannelerden torunlara kadar ulaşmıştır. Fakat ne yazık ki artık bu eşyalar günün moda ikonları olmaktan çıkmış durumda ve sadece büfelerde tozlanmaya başlamıştır.

Genç nesil, evinin modern döşenmesi sebebiyle de artık büfe diye bir mobilyanın evde bulunmaması bu eşyaların elden çıkartılması için oldukça iyi bir neden haline gelmesine sebep oluyor. Hepsi baya eski, bu nedenle çok pahalıya satabiliriz yada hepsi çok eski, 100 yılı geçkin kesin dır gibi düşünceler oldukça yanlış bir kanıdır.

Bir eşyanın antika olabilmesi için satın alındıktan sonra yıllar içinde alacağı değer oldukça önemlidir. Alınan bir cam vazo ile Beykozcam’ın kuruluşunun 100. yılına özel üretilen cam vazo aynı değerde değildir. Bir ürünün antika olabilmesinin diğer bir nedeni de satın alınırken de değerinin yüksek olmasıdır.

Bunun yanında eserin kimler tarafından üretildiği veya hangi sanatkarlar tarafından elden geçirildiğinde esere değer biçen etmenlerdendir. Örneğin Paşabahçe tarafından seri üretim ile üretilen ve günümüzde bir çok örneğine rastlanan tabaklardan ziyade Abidin Dino’nun ürettiği bir tabak asla değer olarak bir olmaz. Biri seri üretim diğeri ise bir sanatkar tarafından üretilmiş kompozisyonu olan bir eserdir.

Osmanlı zamanında Fransa tarafından Osmanlı pazarı için üretilmiş eserlerde günümüzde oldukça rağbet gören eserlerdir çünkü sadece belli sayıda spesifik olarak Osmanlı Pazarı, paşalar ve saray için üretilmiştir. Eşyaların kimler için üretildiği ve esere kimlerin sahip olduğu da diğer önemli bir etmendir.

Eser üretilirken kullanılan malzemede oldukça önemlidir. Örneğin bisküvi porseleni, Limoges, opalin, el boyaması, el işlemesi, kopartma gibi kavramlar ve malzemeler esere oldukça değer katan kavramlardır.

Uzun lafın kısası eskiye rağbet olsa bit pazarına nur yağardı. Eser ne kadar 100 yıllık olursa olsun, kendini diğer ürünlerden ayıracak bir değerinin bulunmaması onu sadece eski olarak adlandırılmasına sebep olur. Ne yazık ki eski değerlerinin korunamaması ve eşyaların değer görmemesi modernizmin hayatlarımıza getirdiği en kötü şey olsa gerek.

Martha Plipton’ın da dediği gibi karışık, eski, koyu ahşap antikaları seviyoruz. Karakterlerini seviyoruz.*

Sevgiler
*’’I like cluttered ,old, dark-wood antiques. I like character’’(Martha Plimpton, Lifhack Quotes)

Bir Cevap Yazın

Sepetinizde ürün bulunmuyor.