VALENTINE’S DAY

Valentine's Day

14 Şubat Sevgililer GünüEskiden bir delikanlı genç bir kızı beğendiği zaman onu elde edebilmek için etrafına gizlice soruşturur, aşk dolu satırlarla şiirler yazar, kokulu mektuplar yollardı. Aşkı için toplum baskısına rağmen savaşırdı.

Bazen ailenin onaylamadığı bir aşk yaşanırdı bazen de aile onaylasa bile aşıklar kavuşamazdı ama böyle durumlarda değişmeyen tek şey, aşıkların birbirlerine duydukları saf, yoğun sevgi duygusuydu.

Hasret en önemli şeydi sevdalarda. Birbirinin kokusunu gökyüzünde aramak ya da Recaizade Mahmut’un yazdığı gibi sevgilisinin saçlarını güneş de görmekti. Tabiatın bu güzelliğini yarım saat kadar seyretti. Güneşe baktıkça öpeceği geliyordu. Çünkü kaç gündür hasret duyduğu ay yüzlü güzeli bu güneş sayesinde görebileceğini anlıyordu. Ne kadar güzel! Ne kadar parlak! Ne kadar natürel! Bugün o da aynı sevgilim gibi sarışın!

Göz göze gelmek gibi naif duygular bile aşıklar için okyanusları aşıp birbirlerine kavuşmak demekti. Sadece sevdiceğinin ay yüzünü görebilmek için gece sokakta ıslık çalarak dolaşmaktı. Hasret, hayallerini ve sevgilerini daha da arttırıyor ve sağlamlaştırıyordu çünkü onlar birbirlerine ulaşmak için emek veriyorlardı. Onlar için aşk bir kerelik değil, ömürlük bir duyguya dönüşüyordu.

Zamanla bu duygular yavaş yavaş yok olmaya başladı. İlişkiler saygı, sevgi ve hasret kavramlarından uzaklaştı ve birbirlerinden çıkar ümit eden ilişkilere döndü. Ne Çalıkuşu’ndaki Feride ile Kamran kaldı ne de Kerem ile Aslı.

Yozlaşmaya başladık yıllar içerisinde. Eski ilişki tanımları raflara kalktı ve yeni aşk kavramları çıktı. Demiyorum ki eskiden aile yapısı, maddi durum bakılmıyordu tabii ki bunlar her aile için değerlendirilen kriterlerdi ama sadece bu konular baz alınmazdı.

Evlilik programlarına çıkılıp ‘Eviniz var mı ? Benim üstüme kapar mısınız denmezdi.’ Pastahane de buluşulunur, bir el ele tutuşmak için on bin takla atılırdı. Aşkın ve sevginin bir masumiyeti vardı. Şimdi o heyecanlara, duygulara eski demek bile üzüyor.

Bu sene sevdiğiniz insanın gözlerinin içine bakınca cennete gitmeden cenneti yaşayacağınız, huzuru en çok sevdiğinizin yanında bulacağınız ve birbirinize içten “seni seviyorum” diyebileceğiniz bir Sevgililer Günü dileriz. Aynı eski aşklar gibi…

Bir isteğim var sadece senden, onun kokusunu al getir, onu saçlarını al getir, hatta mümkünse onu al getir bana rüzgâr. (Cemal Süreyya)

Bir Cevap Yazın

Sepetinizde ürün bulunmuyor.